Άρθρα μαθητών

Σχολική Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Η γιορτή έγινε στις 27 Οκτωβρίου 2015 στο μεγάλο και στολισμένο Γυμναστήριο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αιγινίου. Ξεκίνησε στις 9:30 και κράτησε περίπου μία ώρα. Την όμορφη αυτή γιορτή την οργάνωσαν η Γ? και η Δ τάξη για να θυμηθούμε και να τιμήσουμε τους ήρωες του ?40 και τη Σημαία μας.
Όλα τα παιδιά πήραν μέρος με χαρά και προσπαθήσαμε με ποιήματα, τραγούδια, σκέτς και αφηγήσεις να συγκινήσουμε και να κάνουμε να νιώσουν υπερήφανοι για την ιστορία μας και τους προγόνους μας οι συμμαθητές μας και οι γονείς που παρακολουθούσαν τη γιορτή.
Πριν ξεκινήσει η γιορτή ένιωθα λίγο άγχος γιατί θα με παρακολουθούσε πολύς κόσμος. Μόλις άρχισε χαλάρωσα και μου έφυγε το άγχος και έπαιξα το ρόλο μου σωστά. Όταν τέλειωσε η γιορτή όλοι μου έλεγαν μπράβο και ένιωθα περηφάνια και γενικά πολύ ωραία.

Πελοπίδας Θωμάς
Γιαμαλή Μαρία