Επίσκεψη στο Μουσείο Σοκολάτας

Την Παρασκευή 16/1 επισκεφθήκαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας το εργοστάσιο της σοκολάτας. Το «ταξίδι της σοκολάτας» είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον, οι μαθητές συμμετείχαν στο Μουσείο της Σοκολάτας σε ένα ανεπανάληπτο ταξίδι στο χρόνο, στο χώρο  μέσα από μοναδικά εκθέματα, γνώρισαν κάθε λεπτομέρεια του «ταξιδιού» και της διαδικασίας μέχρι ο καρπός του κακάο να γίνει μια λαχταριστή σοκολάτα. Ακολούθησαν τα ίχνη της ξεκινώντας από την αληθινή Ζούγκλα και ένα Ναό των Ίνκας και αφού έμαθαν την ιστορία της σε μια παραδοσιακή Καλύβα του Αμαζονίου, οδηγήθηκαν στο πιο δαιδαλώδες Πειρατικό Καράβι που τους οδήγησε στο ομορφότερο Εργοστάσιο Σοκολάτας του κόσμου, προκειμένου να ανακαλύψουν τα μεγάλα μυστικά που κρύβει. Ο μεγάλος Καταρράκτης Σοκολάτας, τα παλιά Μηχανήματα, ο Λαβύρινθος, τα Εργαστήρια σοκολατοκατασκευών και «μαγείας», η Γκαλερί των γλυπτών, οι αίθουσες Επιδείξεων, Τέχνης και Πολιτισμού, η Βιβλιοθήκη και οι χώροι Εκπαίδευσης, συνέθεταν ένα απίστευτο σκηνικό.

Από τα σχόλια των μαθητών μας διαπιστώθηκε ότι το ταξίδι στη χώρα της σοκολάτας τους συνεπήρε και τους άφησε τη γλύκα του.

sok1

sok2