1 Φεβρουαρίου 2016

Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2016 Αγίου Τρύφωνα

Τη Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου, η Δ? τάξη του Σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και με αφορμή το τοπικό έθιμο της γιορτής του Αγίου Τρύφωνα, επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις του Γεωπόνου, Οινοποιού, κυρίου Κουρέα Βασίλη.
Εκεί, ο κ. Κουρέας μας περιέγραψε τις εργασίες και τη φροντίδα που χρειάζεται το αμπέλι από το χειμωνιάτικο κλάδεμα ως την καρποφορία του και στη συνέχεια τα στάδια της παραγωγής και εμφιάλωσης του κρασιού.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν απ? αυτά που είδαν και έμαθαν, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και χάρηκαν τον μικρό περίπατο στην ηλιόλουστη μέρα. Ο δάσκαλος και οι μαθητές της Δ? τάξης τον ευχαριστούμε πολύ.
Την ίδια ημέρα επισκέφτηκε τις τάξεις Γ' και Δ' ο κ. Πραντσίδης Ιωάννης Επίκουρος Καθηγητής στο ΤΕΦΑΑ του ΑΠΘ και παρουσίασε ήθη και έθιμα καθώς και διάφορα εθνολογικά στοιχεία της Ανατολικής Ρωμυλίας μέσα από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό που διαθέτει. Φυσικά τον ευχαριστούμε και αυτόν πολύ για την παρουσία του στην τάξη μας.

trif1

trif2