ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤ. 2015-16

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου που ήταν αφιερωμένη σ? όλους αυτούς που έχυσαν το αίμα τους, χωρίς δισταγμό, για χάρη της πατρίδας μας.
Τη γιορτή αναλάβαμε οι μαθητές/τριες της  ΣΤ΄ τάξης με την καθοδήγηση και τη βοήθεια του δασκάλου μας. Οι πρόβες ήταν εντατικές και κουραστικές για όλους μας, αλλά το αποτέλεσμα μας δικαίωσε.
Την εκδήλωση άνοιξαν ο Διευθυντής του σχολείου μας κ. Τσιντίκης Δημήτρης και ο δάσκαλός μας Πέτρος Δωροκίδης, με ένα μικρό χαιρετισμό και ακολούθησε το ιστορικό της σκλαβιάς και της επανάστασης των Ελλήνων από τους αφηγητές, με την παράλληλη προβολή των σχετικών εικόνων στους θεατές.
 Το ιστορικό πλαισίωσαν και τα τέσσερα θεατρικά έργα, « Ο ΑΛΙ ΠΑΣΑΣ ΚΑΙ Η ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ» , «ΤΟ ΠΑΙΔΟΜΑΖΩΜΑ», «Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΦΙΛΙΚΩΝ» και «Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ», τα οποία διαδραματίστηκαν τονίζοντας, μαζί  με τα τραγούδια  της χορωδίας μας, τα ιστορικά γεγονότα της Επανάστασης.
 Όλα τα παιδιά δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό δουλεύοντας ομαδικά καταφέρνοντας έτσι να παρουσιάσουμε μια όμορφη γιορτή.

Οι μαθητές μαθήτριες της ΣΤ΄ Τάξης

25h 8