Παρουσίαση βιβλίου 2016

Η Εκπαιδευτικός και συγγραφέας Ζωή Καραγεωργίου με την «Παράξενη  μελισσούλα Μπλούμ» στο σχολείο μας.

Την  Παρασκευή 8 Απριλίου 2016, η συγγραφέας και εκπαιδευτικός Ζωή Καραγεωργίου μας παρουσίασε το βιβλίο της «Η παράξενη μελισσούλα Μπλούμ» σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή από τις εκδόσεις Μολύβι, συμφωνα με το οποίο  έφτιαξε βασιλικό πολτό στο μελισσοχωριό του 1ου Δημοτικού Αιγινίου, μαζί με την Μυρτώ, τη Βασσίλισσα των μελλισών του δάσους, μας αφηγήθηκε, μας, τραγούδησε και χόρεψε το μαγικό χορό του ζευγαρώματος μαζί με τους κηφήνες, μέχρι τη στιγμή που γεννιέται η Μπλούμ, ένα μελισσάκι διαφορετικό από όλα τ? άλλα?..
Η πιο παλιά εργάτρια, η Κιάρα θα θέση σε κίνδυνο τη ζωή της μικρής μελισσούλας και το ταξίδι σε ένα άγνωστο κόσμο ξεκίνησε μαζί με τους μαθητές του Σχολείου μας, μέχρι όλοι να ανακαλύψουν την ζωή που της αξίζει!
Συγγραφέας και μαθητές για περισσότερο από δύο ώρες εμπλέκονται σε βιωματικές δραστηριότητες μέσω πρωτοποριακών αλληλεπιδραστικών νέων τεχνολογιών με το σκυλάκι Φρέντι.
Ευχαριστούμε πολύ την Ζωή για την πάρα πολύ ωραία εκδήλωση που μας πρόσφερε!

vivl 1

vivl 3