Παγκόσμια ημέρα ασφαλούς διαδικτίου

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου.

Την  Τρίτη 7/02/2017, στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, καλέσαμε στο σχολείο μας τους υπευθύνους του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Πιερίας,  για να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν  τους μαθητές των τάξεων Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ σε θέματα που αφορούν όχι μόνο την ασφαλή αλλά και την σωστή χρήση του διαδικτύου. Τους έδωσαν οδηγίες για την σωστή χρήση του διαδικτύου και τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό. Επεσήμαναν επίσης πόσο σημαντικό είναι να μοιράζονται με τους γονείς τους ή κάποιο μεγαλύτερο άτομο αυτά που τους ανησυχούν ή τους προβληματίζουν στο διαδίκτυο. Τέλος τόνισαν στους μαθητές ότι ποτέ δεν δίνουμε τα προσωπικά μας στοιχεία σε αγνώστους, ούτε συνομιλούμε ή κλείνουμε ραντεβού μαζί τους γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποιοι είναι πραγματικά και ποιες είναι οι προθέσεις τους.  Οι μαθητές μας συμμετείχαν ενεργά στη συζήτηση που ακολούθησε και εξέφρασαν τις απορίες τους.

dia1

dia2