Ο στολισμός του δέντρου από τη ΣΤ' Τάξη

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος η ΣΤ΄ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αιγινίου ανέλαβε το στολισμό του χριστουγεννιάτικου δέντρου μας.

stolismos1 stolismos2

Εμείς τα παιδιά και ο δάσκαλος μας περάσαμε δύο ευχάριστες ώρες στολίζοντας το δέντρο μας, που θα διακοσμούσε τον εσωτερικό χώρο του σχολείου.

stolismos3Κατά την διάρκεια του στολισμού όλοι οι συμμαθητές τραγουδούσαμε χριστουγεννιάτικες μελωδίες.Τα στολίδια είναι πολύ παλιά, αλλά δεν έχουν χάσει ακόμα την λάμψη τους. Μπάλες, Άγιο-Βασίληδες, αγγελάκια όλα βρήκαν την θέση τους στο χριστουγεννιάτικό μας δέντρo, χαρούμενα θαρρείς, που επιτέλους βγήκαν από τα κουτιά τους. Το αστέρι στην κορυφή τοποθετήθηκε από τον δάσκαλο μας και τα λαμπάκια έδωσαν μια ξεχωριστή μεγαλοπρέπεια στο δέντρο μας. Όλο το σχολείο στο διάλειμμα στεκόταν και θαύμαζε το φετινό μας δέντρο.

stolismos4

Ελπίζω τα φετινά Χριστούγεννα να είναι τόσο φωτεινά και χαρούμενα, όσο και το χριστουγεννιάτικό μας δέντρο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης σας εύχονται καλά Χριστούγεννα και χαρούμενο το νέο έτος 2013.

stolismos5

Ο μαθητής της έκτης τάξης

Tάσος Δημητρούδης