Ομαλή μετάβαση

ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Σχολ.  Έτος  :   2017  -  2018

omal1

Τι κι αν στο τέλος φτάσαμε
σ? αυτούς που τώρα θα ?ρθουν,
γλυκιά γεύση απ΄ το Δημοτικό
μες το μυαλό τους να ΄χουν.

Το χέρι μας απλώσαμε
μιας όμορφης  πορείας,
Μιας  δυνατής  φιλίας
γερά  θεμέλια βάλαμε

Μη φοβηθούν το άγνωστο,
μόνοι τους να μη νοιώσουν,
να πάρουν την αγάπη μας
κι  αγάπη να μας δώσουν.

omal2

Δεν θα μπορούσε να τελειώσει  πετυχημένα  μια  σχολική  χρονιά, αν  δεν ολοκληρωνόταν το πρόγραμμα της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο. Σε όλη την διάρκεια του χρόνου, τα  νήπια παρακολούθησαν ή και έπαιρναν  μέρος  σε  δραστηριότητες  του  Δημοτικού  Σχολείου.
Σήμερα πραγματοποιήσαμε την τελευταία μας κοινή δράση. Σε συνεργασία με τον δάσκαλο και τα παιδιά της πρώτης τάξης, κάναμε μία κοινή, ομαδική εργασία  σχετικά με τα φρούτα του καλοκαιριού. Ένα ομαδικό κολάζ με φρούτα που έκοψαν , έβαψαν και κόλλησαν τα παιδιά της πρώτης τάξης και του νηπιαγωγείου.

Διασκέδασαν και δημιούργησαν. Μίλησαν και άκουσαν. Έδειξαν και διδάχτηκαν. Αυτή είναι η ομορφιά της εκπαίδευσης. Η συνέχεια και η βελτίωση.

Καλό Καλοκαίρι σε όλους.

omal3