Η κοπή της βασιλόπιτας

Μέσα σε μια ζεστή και εορταστική ατμόσφαιρα στο χώρο του σχολείου, οι δάσκαλοι μαζί με τους μαθητές έκοψαν και φέτος τις καθιερωμένες βασιλόπιτες. Συνολικά κόπηκαν 7 βασιλόπιτες, που τις πρόσφερε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, μια για κάθε τάξη ξεχωριστά και μια για το σύλλογο διδασκόντων. Οι τυχεροί μαθητές κέρδισαν το φλουρί αλλά και ένα βιβλίο προσφορά του συλλόγου γονέων. Δάσκαλοι και μαθητές γιόρτασαν μέσα στις τάξεις τους με αυτό τον τρόπο τον ερχομό του καινούριου χρόνου και συζήτησαν για το πώς επικράτησε το έθιμο της βασιλόπιτας.

Οι τυχεροί μαθητές ανά τάξη ήταν:

Α΄ τάξη: Ευγενικός Παύλος

Β΄ τάξη: Γκοτσίδου Σωτηρία

Γ΄ τάξη: Μπαμπέτα Αικατερίνη

Δ΄ τάξη: Βασιλειάδης Ανέστης

Ε΄ τάξη: Χνούδα Αικατερίνη

ΣΤ΄ τάξη: Δελή Βασιλεία

Από την κοπή της βασιλόπιτας που έγινε στο γραφείο των δασκάλων τυχερός ήταν ο δάσκαλος της  Πληροφορικής, Αραπάκης Παναγιώτης ο οποίος εκτός από το τυχερό νόμισμα πήρε και το δώρο που ήταν ένα αξιόλογο βιβλίο