Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

Οι εορταστικές εκδηλώσεις ξεκίνησαν και στο σχολείο μας όπως και σ? όλα τα σχολεία της Ελλάδας με την σχολική γιορτή που έγινε στις 27 Οκτωβρίου. Τη γιορτή για φέτος ανέλαβαν οι τάξεις Γ? και Δ? που παρουσίασαν μέσα από σκέτς, ποιήματα, τραγούδια και αφηγήσεις τα γεγονότα εκείνης της εποχής.

gior1

gior4

gior2

gior3

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αιγινίου πήρε μέρος στο σύνολο των εκδηλώσεων που οργανώθηκαν για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Έλαβε μέρος στην παρέλαση με δύο τμήματα, ένα κοριτσιών και ένα αγοριών, φυσικά και με την σημαία πλαισιωμένη από τους παραστάτες της.

par1

par2

Πήρε μέρος στην κατάθεση στεφάνων, καθώς και στους παραδοσιακούς χορούς που παρουσιάστηκαν στην κεντρική πλατεία Αιγινίου.

xor1

xor2

stef

Εκτιμούμε πως οι μαθητές μας, για μια ακόμα φορά, τίμησαν το σχολείο μας και έκαναν υπερήφανους τους γονείς τους, αλλά και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας.