Τα παιδιά ταξιδεύουν στην παράδοση

Τα παιδιά της Δ΄τάξης ταξίδεψαν στο παρελθόν! Έψαξαν για παλιά πράγματα στις αποθήκες, στις σοφίτες, στα μπαούλα της γιαγιάς και του παππού και μ΄αυτά έφτιαξαν μια παραδοσιακή γωνιά στην τάξη τους.

PARADOSH

Η αίθουσα γέμισε με κεντήματα από την προίκα της γιαγιάς, με μπακίρες και ταψιά αλλά και ξύλινα εργαλεία. Έτσι στήθηκε το μικρό «μουσείο». Τα παιδιά μελέτησαν τα αντικείμενα, έμαθαν την ιστορία τους, έφτιαξαν ταμπελίτσες για το καθένα, έφτιαξαν ομάδες, συνεργάστηκαν και στο τέλος ξενάγησαν τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου καθώς και τους γονείς τους!

Το ταξίδι στην παράδοση ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη των παιδιών στο λαογραφικό μουσείο στον Κολινδρό. Εκεί είδαν πολλά πράγματα και κάποια από αυτά τα βλέπανε  για πρώτη φορά. Ιδιαίτερη εντύπωση τους έκανε το δωμάτιο των παιχνιδιών.