Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος η ΣΤ΄ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αιγινίου ανέλαβε το στολισμό του χριστουγεννιάτικου δέντρου.
Εμείς και ο δάσκαλός μας γελάσαμε, διασκεδάσαμε και πάνω απ? όλα, στολίσαμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Υπήρχαν πολλά στολίδια. Μεγάλα, μικρά, καινούρια, παλιά, όλα τους τόσο ξεχωριστά! Δεν ξέραμε ποιο να πρωτοδιαλέξουμε. Όλα ήταν όμορφα! Κανένα δεν έπρεπε να μείνει παραπονεμένο και ξεχασμένο στο κουτί του? Για όλα βρέθηκε κάποιο κλαδάκι. Το καθένα τους άλλωστε είχε να διηγηθεί και μια ιστορία. Μερικές λαμπερές γιρλάντες, μικρά τρεμουλιαστά λαμπάκια και φυσικά το αστέρι στην κορυφή και στη βάση η φάτνη.  Το δέντρο μας ήταν έτοιμο! Φαινόταν πανέμορφο! Όλοι  στο σχολείο το θαυμάζανε.

1

3

Ελπίζουμε και τα φετινά  Χριστούγεννα  να είναι για όλους, όμορφα και χαρούμενα, όσο και το χριστουγεννιάτικό δέντρο μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης σας εύχονται καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος.